نمای کرتین وال از لحاظ ظاهری و فرم دیداری شیشه ها به دو دسته فریم لس و فیس کپ  طبقه بندی می شود.

پروفیل های فریم لامل برای هرکدام از این دو روش دارای دیتیلی متفاوت می باشد و نحوه ثابت شدن شیشه روی لامل ها نیز در روش کرتین وال فریم لس و فیس کپ با هم متفاوت است .

سیستم کرتین وال فول فریم لس (Frameless)

کرتین وال فریم لس

سیستم کرتینوال فریم لس دارای فریمی است که از پشت شیشه را قاب کرده و روی لامل بواسطه لقمه های آلومینیومی مخصوص متحرک نگه داشته می شود و از خارج ساختمان تنها ژوئن های مابین شیشه ها دیده خواهد شد. به عبارتی در سیستم فریم لس فقط خط فاصله میان دو شیشه که با چسب های مخصوص پر می شوند در نما دیده می شود و هیچ گونه فریم و زهوار و درپوشی در نمای خارجی وجود ندارد و دیده نمی شود .

انواع روش های اجرای سیستم کرتین وال فریم لس

سیستم کرتن وال فریم لس  U-Channel

کرتین وال فریم لس U chanel

این سیستم عموما به عنوان یکی از سیستم های سبک و مقرون به صرفه شناخته شده که به لحاظ فنی ، اجرای آن در ساختمان های با ارتفاع بالای ۲۰ متر توصیه نمی شود و با توجه به نوع اتصال شیشه و میزان تحمل بار در این سیتم ابعاد مدول ها می بایست به صورت محدود و حدالامکان با ارتفاع کم در نظر گرفته می شود.

در سیستم کرتن وال فریم لس  U-Channel شیشه ها به کمک لقمه هایی که در داخل زبانه های لامل ها قرار می گیرند، مهار می شوند. این لقمه ها از یک سر داخل شیشه ها و از سر دیگر با زبانه لامل درگیر هستند. فاصله بین شیشه ها را نیز همانند سیستم فول فریم لس می توان با چسب های مخصوص و یا نوارهای لاستیکی پوشانده و آب بندی کرد. این سیستم از لحاظ ظاهری بسیار شکیل و زیبا بوده و یک سازه شیشه ای با دید یکپارچه برای ما ایجاد می نماید.

شیشه های دوجداره در سیستم کرتین وال فریم لس

لبه شیشه های دوجداره در این سیستم با هیچ فریم و در پوشی پوشیده نمی شود و در معرض مستقیم عوامل جوی و فرسایشی طبیعی قرار دارند از این رو شیشه های دوجداره در این سیستم باید با دقت و حساسیت بیشتر دوجداره شده و از چسب های متفاوت و مخصوصی برای دوجداره کردن آنها استفاده نمود تا به مرور زمان دوجداره شیشه از هم جدا نشده و آب و باران میان آنها نفوذ ننماید.

در سیستم U-channel  برای ساخت شیشه دوجداره از اسپیسرهای کانال دار استفاده می شود که از آن  در جهت نصب یونیتها استفاده می گردد .

در سیستم فول فریم لس ، شیشه جداره بیرونی از جداره داخل کمی بزرگتر گرفته می شود تا پس از اتصال شیشه ها به یکدیگر جداره های بیرونی به هم نزدیکتر شده و درز میان دو شیشه کمتر مشخص گردد .

از آنجا که فقط چند کارخانه تولید شیشه دوجداره قادر به تولید شیشه های دوجداره سیستم کرتینوال فریم لس با تکنولوژی و دقت و حساسیت مذکور می باشند ؛ شیشه های تولید شده برای سیستم کرتین وال فریم لس دارای هزینه و قیمت تمام شده بالاتری می باشند.

سیستم کرتین وال فیس کپ (Face cape)

کرتین وال فیس کپ

در سیستم فیس کپ استراکچرهای آلومینیومی کرتین وال (لامل ها) دارای لبه ای نیستند که شیشه را در جای خود ثابت کنند بلکه پس از قرار گرفتن شیشه بر روی لامل ها یک زهوار یا پروفیل نگهدارنده در نمای خارجی بر روی پایه لامل ها پیچ میگردد و شیشه را نگه داشته و مانع واژگونی آن میشود و نما را هم کاملا آب بند و هوا بند می کند. روی این نگهدارنده هم درپوش های متنوعی با عرض معمولا ۵ سانت و با طول و فرم های متفاوت نصب میگردد. این درپوش ها در نمای کرتین وال فیس کپ  در سطح نما قابل رویت هستند و در هنگام طراحی نما مد نظر قرار می گیرند . با این قابلیت طراح می تواند در نماهای شیشه ای تاکیدی متفاوت بر یکی از خطوط عمودی یا افقی نماید. به طور مثال در نماهایی که ارتفاع بیشتری نسبت به عرض آن دارند می توان با نصب در پوش رنگ روشن و یا بزرگتر در خطوط عمودی و حذف کامل آن در خطوط افقی و تاکید بیشتر بر روی خطوط عمودی القای ارتفاع بیشتر نما را نمود و یا بالعکس در نماهایی که عرض بیشتری نسبت به ارتفاع آن دارند با نصب در پوش رنگ روشن و یا بزرگتر در خطوط افقی و حذف کامل آن در خطوط عمودی با تاکید بیشتر بر روی خطوط افقی القای عرض بیشتر نما را نمود. و یا با استفاده از درپوش های ظریف تر و یکسان و نزدیک به رنگ شیشه ، به یک سطح نمای شیشۀ یک دست رسید .

سیستم کرتین وال فیس کپ  نسبت به سیستم فریم لس دارای مزایا و تفاوت هایی است که به برخی از آنها اشاره می نماییم :

۱- سرعت بیشتر اجرای نمای فیس کپ  تا حدود ۲ برابر

۲- امکان نصب بازشوهای داخل بازشو و یا دو جهته

۳- هزینه پایین تر

۴- امکان استفاده از درپوش های دکوراتیو بین شیشه ها در امتداد افقی و عمودی

۵- امکان دید متفاوت خطوط عمودی و افقی بین شیشه ها با تغییر رنگ و نوع درپوش ها و یا حذف یکی از آن ها در  دید افقی یا عمودی