اِچ پی اِل (HPL) چیست؟

اچ پی ال (HPL) چیست؟

اچ پی ال (High Pressus Laminate) که با نام های برندهای فرمیکا یا Terespa نیز شناخته می شود ورقه ای است ساخته شده از چندین لایه الیاف (همانند کاغذ کرافت، کاغذ دکوراتیو، رزین فنولیک، و رزین ملامین)  که به رزین های عمل کننده در گرما (گرما سخت) آغشته شده و تحت حرارت دمای بالای 180 درجه سانتی گراد و فشار 50 تا 80bar  به هم پرس و چسبیده می شوند. این پنل ها با روکش طرح چوب یا طرح ها و رنگ های  متنوع دیگر برای استفاده در نمای خارجی و دکوراسیون داخلی در دسترس می باشند. پوشش نمای اچ  پی ال به بدون نیاز به ملات بر روی مکان مورد نظر نصب و اجرا می گردد و در کشورهای صنعتی به پوشش هایی با عنوان دیواره ضدباران یا Rain Screen مشهور هستند. نصب و اجرای ورق های اچ پی ال (HPL) به عنوان یکی از مصالح نمای خشک، آسان و سریع بوده و در برابر عوامل محیطی و جوی مانند تابش مستقیم نور آفتاب و یا ریزش برف و باران تغییر رنگ و شکل نمی دهد، وزن آنها سبک و به راحتی نیز قابل شستشو هستند. با توجه به موارد فوق می توان از ورق های اچ پی ال (HPL) به عنوان گزینه مناسبی برای طراحی و اجرای نمای ساختمان می باشند. این صفحات کاربرد وسیعی در زمینه های گوناگون دارند.

بطور مثال از بیشترین کاربردهای این ورق در پوشش طراحی داخلی و خارجی ساختمان با ضخامت 6 الی 12 میلیمتر نام برد. همچنین صنعت کابینت سازی ، بدنه داخلی هواپیما سازی ، اتوبوسها و مترو ، صنایع کشتی سازی ، آسانسورها ، تخت های رادیولوژی ، صفحه تخت اتاق عمل از دیگر کاربردهای ورق های HPL می باشد.

پروژه الوند نمای ساختمان HPL

خصوصیات ورق اِچ پی اِل (HPL)

خصوصیات ورق اچ پی ال  (HPL)

 • مقاومت در برابر رطوبت

ورق های اچ پی ال (HPL)  بعلت تراکم بالا در برابر آب و بخار ، ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن مقاوم هستند و حتی در حالت شناور بودن در آب زیر 6 درصد رطوبت جذب می کنند که افزایش ضخامت ناشی از این جذب آب زیر10 درصد می باشد.

 • مقاومت در برابر حرارت

اچ پی ال (HPL)  تحمل دمای بالا و شوک حرارتی تا 180 درجه سانتی گراد را دارد. ورق های اچ پی ال بدلیل داشتن ضریب انبساط خطی پایین در محیط هایی با دمای بالا دارای تغییرات ابعادی زیر 3 درصد هستند. همچنین  این ورق ها در آتش سوزی مشتعل نمی شوند و با توجه به آغشته شدن کاغذهای کرافت از رزین خالص در فرآیند ساختشان در مواقع آتش سوزی فقط دود می کند و حتی در برابر حرارت سیگار مقاومند و در صورت برخورد با این ورق ها اثری از سیگار بر روی خود باقی نمی گذارند.

 • مقاومت در برابر الکتریسیته

ورق های اچ پی ال (HPL)  در مقابل جریان الکتریسیته نارسانا و مقاوم می باشند که این خاصیت ناشی از استفاده کردن از چسب رزین فنولیک در تولید ورق های hpl می باشد.

 • مقاومت در برابر آلودگی و دارای خاصیت آنتی باکتریال

سطح صیقلی پانل ها گرد و غبار و آلودگی را تا حد زیادی پس می زند با این وجود قابلیت شستشوی آسان و دوام بالا ، این ورقها را برای اجرای نمای ساختمانهای شهرهایی با آلودگی هوای زیاد مانند تهران ، کاندیدی مناسب می نماید. برای شستن نمای اچ پی ال نیاز به استفاده از آب با فشار بالا نیست و می توان با محلول های خانگی که در آب رقیق شده است سطح صاف و صیقلی نمای اچ پی ال را  به آسانی تمیز کرد به همین ترتیب یکی از بزرگترین خصوصیات این محصول خاصیت آنتی باکتریال بودن آن است که همین امر سبب گشته تا نیازی به نظافت ونگهداری نداشته باشد.

 • مقاومت در برابر اسیدهای ضعیف

رویه اچ پی ال در مقابل آلودگی های محیطی و عوامل جوی مانند باران های اسیدی و اسیدهای ضعیف مقاومند که این خاصیت ناشی از بکار بردن از چسب رزین ملامین در سطح لایه های ورقهای hpl در هنگام تولید این ورق می باشد.

 • مقاومت در برابر خش

رویه اچ پی ال در مقابل اجسام تیز که منجر به خط و خطوط و خش بر روی سطوح می شوند مقاومند که این خاصیت ناشی از وجود لایه ملامینه نهایی در صفحات hpl می باشد و این صفحات را خش ناپذیر می کند.

 • استفاده در دکوراسیون داخلی و نمای خارجی

از ورق های اچ پی ال (HPL) با توجه به مقاومتشان در برابر رطوبت ، حرارت و اسیدهای ضعیف و ثابت ماندن خصوصیات فیزیکی و شیمیاییشان می توان علاوه بر نمای ساختمان در سقفها و دیوارهای کاذب ، پارتیشن ، درب های سرویس بهداشتی ، ساخت دکوراسیون ، کابینت آشپزخانه و کمدهای ضد آب و مقاوم ، سایبان و …  در مکانهای عمومی و کارخانجات و سایر اماکنی که دوام و استحکام فوق العاده به همراه زیبایی اهمیت دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

در آخر در مقایسه با سایر متریال های متداول مورد استفاده در نماهای خارجی ساختمان و یا دکوراسیون های داخلی بمانند نمای سنگ ، نمای کامپوزیت و نمای ترمووود می توان به نکات زیر توجه کرد:

 • در صورت آسیب دیدگی پانل ها برخلاف سایر نما ها می توان پانل معیوب را با پانل جدید تعویض نمود.
 • ورق های اچ پی ال (HPL) در ضخامتهای مختلف از جمله 3 ، 6 ، 8 ، 12 و … با رنگ و طرح های متنوع در بازار موجود است.
 • ورق های HPL در مقایسه با سنگ به مرور زمان کدر نمی شوند.
 • ورق های HPL در مقایسه با پنل های آلومینیوم کامپوزیت کثیف نمی شود و آتش نمی گیرد و نیازی به نظافت ندارد.
 • ورق های HPL به مانند چوب ترموود نیازی به ریکاوری ندارد.
 • ورق های HPL به مانند چوب پلاست دچار رنگ پریدگی نمی گردد.

مزایای ورق اِچ پی اِل (HPL)

بطور کلی مزایا و انواع رنگهای ورق های HPL به صورت زیر است:

مزایای استفاده از نمای HPL

 1. مقاوم در برابر باران و رطوبت
 2. مقاوم در برابر اشعه UV
 3. عایق صوتی و حرارتی
 4. سرعت نصب و اجرا
 5. عدم نیاز به نگهداری پس از نصب

انواع رنگ پنل های اچ پی ال

پنل های اچ پی ال دارای انواع رنگ و طرح های مختلف می باشند که در زیر برخی از رنگ های پنل اچ پی ال برند ترسپا به تصویر کشیده شده است.

انواع رنگ ورق HPL برند TRESPA

انواع رنگ ورق HPL

انواع رنگ ورق HPL برند TRESPA