لامل چیست؟

در نمای کرتین وال استراکچرهای آلومینیوم  (پروفیل های آلومینیومی) که شیشه بر روی آنها سوار می شوند ؛ “لامل” نامیده می شوند.

انواع لامل در نمای کرتین وال

 

کاربرد لامل در نمای کرتین وال

لامل ها در دو بخش افقی و عمودی در نمای کرتین وال قرار می گیرند . به لامل های افقی “ترنسم” و به لامل های عمودی “مولیون” می گویند . ضخامت یا ساختار لامل های افقی و عمودی با هم یکسان است . اما در اجرای نمای کرتین وال ، به طور معمول سایز طولی مولیون ها (لامل های عمودی) را  نسبت به ترنسم ها (لامل های افقی) بزرگتر می گیرند به عبارتی لامل های عمودی در اکثر مواقع به صورت یکسره اجرا می شوند و لامل های افقی یا عرضی برش خورده و در میان لاملهای عمودی قرار می گیرند و این به این خاطر است که لامل های عمودی مانند ستون های سازه کرتین وال می باشند و بیشتر بار سازه بر روی لامل های عمودی (مولیون) می باشد و بهتر است یکپارچه تر باشند .  البته برخی طراحان و آرشیتکت ها ممکن است به دلیل رعایت برخی از زیبایی های بصری نما از داخل ، اندازه طولی ترنسم و مولیون را با یکدیگر برابر بگیرند که این بسته به نیاز سازه و ظرافت در طراحی نما و معماری می باشد.

در طراحی لامل ، شیار هایی تعبیه شده است که بتوان لاستیک های EPDM جهت اعمال ترمال بریک (Thermal Break) را جهت شکست حرارتی به آن متصل نمود. برای بالاتر رفتن سطح عایق بندی کار در برخی از سیستم های نمای کرتین وال از لاستیک های پلی آمید نیز استفاده می شود. استفاده از Thermal Break در هر سیستم کرتین وال ، مختص به خود آن سیستم طراحی خواهد شد. به طور مثال در سیستم فیس کپ یا درپوش دار که بعدا توضیح داده خواهد شد پلی آمید روی لامل قرار می گیرد اما در سیستم کرتینوال فریم لس ، پلی آمید درون خود لامل قرار میگیرد .